שיקום נזקי שריפות למבנים

מרבית נזקי האש בדירות ומבנים גלויים גם לעיין בלתי מקצועית-ריהוט ותכולה שנשרפו, ריצוף שניזוק, דלתות שרופות, חלונות מעוותים, צנרת חשמל שניזוקה, קירות ותקרות שכוסו בפיח ועוד.

 

צרו עמנו קשר עוד היום
צרו עמנו קשר עוד היום לליווי ללא עלות בפרוייקט תמ"א 38

 

אולם לעיתים קרובות נגרם נזק משמעותי גם לשלד המבנה, לעיתים פגמים אלו אינם נראים לבעל הנכס שאינו מומחה בתחום הקונסטרוקטיבי. עוצמת הנזק הקונסטרוקטיבי תלויה במשך השרפה והטמפרטורה, לעיתים עולה הטמפרטורה בתוך המבנה שנשרף על 1000 מעלות צלסיוס !

 

שיקום מבנים לאחר שריפה

 

על פי מחקרים נזקים נגרמים לבטון ולמוטות הזיון כבר מעל 300 מעלות צלסיוס !

במרבית המבנים שנשרפו נגרמים נזקים קונסטרוקטיביים משמעותיים בחלקים העליונים של המבנה מפני שהחום העז עולה לתקרה, כתוצאה מכך נגרמת החלשות משמעותית לאלמנטים קונסטרוקטיביים -לבטון ולמוטות הזיון –

ההחלשות גורמת לסיכון בטיחותי חמור ואסור להשתמש בדירה\מבנה עד לביצוע בדיקות וחיזוקים על פי תוכנית של מהנדס בניין מוסמך,מומחה בבדק בית ושיקום מבנים מסוכנים !

 

צפו בסרטונים של הליך לשיקום של דירה שרופה

לעיתים קרובות לאחר השריפה מגיע למבנה שמאי מטעם חברת הביטוח, באם המבנה היה מבוטח -ואף קבלן שיפוצים המכינים מפרט טכני\רשימת תיקונים והצעה לתיקון שאינה כוללת בדיקת שלד המבנה ואינה כוללת תיקונים וחיזוקים לאלמנטים שנפגעו.

לפיכך על בעל המבנה לדרוש כי הדירה תיבדק על ידי מהנדס קונסטרוקציה מומחה לנזקי אש ושיקום מבנים מסוכנים!

שיקום מבנים לאחר שריפה הינו הכרחי כדי למנוע נזק בלתי הפיך למבנה. לשריפה שפרצה בבית או במשרד וגרמה לנזק רב לרכוש, הותירה אחריה עוגמת נפש גדולה של דיירי הבניין, כמו כן מדובר על אובדן גדול רכוש, פגיעה בריהוט, קירות ודלתות ותיתכן פגיעה ביסודות ובתשתיות של המבנה. במקרים מסוימים האש והחום גרמו לנזקים קשים לבניין ולהרס המבנה בצורה משמעותית.

שיקום נזקי שריפות

השלב הראשון בשיקום נזקי שריפה הינו בדיקה יסודית של הבית, הבדיקה מתבצעת על ידי מהנדס קונסטרוקציה מומחה או על ידי חברה מקצועית לשיקום מבנים. המטרה של הבדיקה הראשונית היא הערכת הנזקים שנגרמו ליסודות המבנה לאחר השרפה ומה חוזקו של המבנה.

נזקים אפשריים שעלולים להיגרם בעקבות שרפה הם הצטברות של פיח שחור על קירות ודלתות הבית. כמו כן הפיח יכול לגרום נזק בלתי הפיך לריהוט, לריצוף הבית ולחפצים שונים, כמו כן עלולים להיגרם נזקים משמעותיים למערכת החשמל והאינסטלציה, נזקים לריהוט, פגיעה במבנה הבית והגג, נזקים שנגרמים בעקבות הצפה של מים בבניין ועוד.

על מנת לאפשר לדיירי הבית לחזור לשגרת חיים תקינה בבית שנפגע משרפה, יש צורך בתהליך שיקום נזקי השרפה. קיימת חשיבות רבה לטיפול מיידי בנזקים שנגרמו למבנה, במהלך כיבוי השריפה הותזו מים מיוחדים שגורמים לרטיבות ויצירת עובש על הקירות ונזקים נוספים.

שיקום יסודי של המבנה יכול להפוך אותו לסביבת מגורים שנעים לחיות בה ומאפשרת לדיירי הבית לחזור לשגרת חיים תקינה. שיקום מצריך מצריך ידע מקצועי ומומחיות, לכן מומלץ לפנות לחברת שיקום מבנים שיש לה מוניטין וניסיון מוכח.

שלבים בשיקום מבנים לאחר שרפה

בדיקת מבנים כוללת בתוכה בדיקת שלד המבנה, בדיקה של צנרת המים, תשתית החשמל, נזילות ודליפות, החזות החיצונית של המבנה וכיצד ניתן לתקן את הנזקים שנגרמו למבנה. במקרים מסוימים יהיה צורך בהריסת המבנה והקמתו מחדש. בסיום תהליך אומדן הנזקים חברת ביקורת המבנים מספקת דוח לחברת הביטוח או עבור הלקוח באופן פרטי שבו קיים פירוט של כל הנזקים שנגרמו למבנה כתוצאה מהשרפה. כמו כן, החברה מספקת מתן פתרונות בהתאם להערכה שבוצעה על ידי המהנדס וכיצד ניתן לשקם את המבנה.

השלב השני לאחר בדיקות המהנדס הוא שלב תכנון שיקום המבנה לאחר השרפה. בתהליך זה מעורבים הלקוח עם חברת הביטוח וחברת ביקורת מבנים, תכנון שיקום המבנה כולל בתוכו את מצבו הנוכחי של הבניין וכיצד ניתן לתקן את הנזקים שנגרמו לו בעקבות השרפה.

שיקום המבנה כולל בתוכו תיקון הסדקים בקירות הבית, חיזוק הקירות, צביעה וסיוד של הקירות בלבן, צביעת החזות החיצונית של הבניין ותיקונים נוספים בהתאם לנדרש. תהליך שיקום מבנים לאחר שריפה מתבצע תחת פיקוח של מהנדס בטיחות. קיימת חשיבות רבה לביצוע שיקום המבנה על ידי אנשי מקצוע מנוסים בתחומם, יש לוודא שקבלן שיקום המבנה והמהנדס שמבצע את הבדיקות למבנה הינם בעלי תעודה או הכשרה מקצועית ויש להם את הניסיון והוותק המקצועי הנדרש כדי לבצע את העבודה בצורה איכותית ומקצועית.

החשיבות של שיקום מבנים לאחר שרפה

חשוב לדעת ששרפה גורמת לנזקים חמורים ועלולה להפוך את המבנה ללא בטיחותי למגורים, יש חשיבות רבה לפנות לאנשי מקצועי כדי לאתר ולזהות את הנזקים שנגרמו למבנה, כמו כן כל שהייה במבנה לאחר שרפה שטרם נבדק עלולה להיות בגדר סכנת חיים, מאחר שישנן תשתיות ומערכות נוספות שעלולים להינזק בצורה בלתי הפיכה כגון מערכת החשמל, רטיבות, נזילות ודליפות של מים, הצטברות של עובש בקירות, נזקים במערכת האינסטלציה ועוד. מסיבה זו בעל הדירה מחויב לפנות לגורמים הרלוונטיים להערכת נזק המבנה וביצוע שיקום המבנה בהקדם האפשרי.

אולי תתעניין גם ב:

לסיכום

יש לבצע בדק בית יסודי, ע"י מהנדס קונסטרוקציה על מנת לבדוק האם נגרם נזק לשלד המבנה ועל מנת לבצע תיקונים וחיזוקים לשלד המבנה לאחר נזקי אש\שריפה.

 

צרו קשר לתוכנית שיקום דירה שרופה
צרו קשר לאיתור רטיבות בתקרה

דילוג לתוכן