חריגות בניה

חריגות בניה בודקים לפני רכישת הנכס

לפני מספר שנים התקבלו תיקונים לחקיקה הקיימת בעניין חריגות בנייה. התיקונים היו אמורים למנוע הרבה מאוד דיונים משפטיים ותביעות שהוגשו כנגד כאלה שביצעו חריגות הנחשבות לקלות.

למרבה הצער, מרבית הרשויות בארץ ממשיכות להגיש תביעות לבית המשפט כנגד תושבים רבים, שחלקם אנשים נורמטיביים ושהחריגות שבצעו מאוד מינוריות ולא מפריעות לציבור הרחב, לא פולשות למרחב הציבורי וגם לא מעמיסות על תשתיות קיימות. אך מהן בכלל חריגות הבניה? למה כדאי להיזכר כאשר בונים ללא רישיון ובאופן חורג?

צרו עמנו קשר לקבלת הצעת מחיר על איתור חריגות בניה
צרו קשר לבדיקת חריגות בניה

זהירות – רישום פלילי לפניך

מעבר לעובדה כי אפילו חריגות בניה קלות עלולות להביא לדיון משפטי ארוך ולרישום פלילי, יש גם סיבות נוספות שבגינן כדאי מאוד להיזהר מביצוע חריגות שיכולות להיות סגירת מרפסת, בניה על הגג, בניית מבנה שלא אושר בשטח פרטי ועוד.

פיקוח בניה

ראשית, חריגות בניה עשויות לפגוע ביציבות של מבנה קיים, כאשר למשל בניה על גג שלא נועד לכך עלולה להביא לקריסה ויציקת בטון על יסודות רעועים עלולה להביא לפגיעה בקונסטרוקציה.

כמו כן, גם אם חריגת הבניה נעשה בצורה תקינה מבחינה הנדסית, לבעל הנכס עלולה להתעורר בעיה בעתיד. בעיה רצינית עלולה להתגלות כאשר בעל הנכס ירצה למכור את הנכס ולבצע העברת בעלות.

קושי בהעברת בעלות

העברה של נכס שבוצעו בו חריגות בניה עלולה להיתקל בקשיים מצד הרשות המקומית. יתכן ויהיה צורך לעבור תהליך ארוך הכולל פניה לוועדה המקומית, לבקש היתרי בניה או הכשרת החריגה בדיעבד. עיכוב של מספר חודשים איננו יוצא דופן, אך יש גם השלכות נוספות.

בדיקת בית

מכירת דירה או כל נכס אחר שבוצעו בו חריגות בניה ובניה ללא אישור עלולה להוביל לתביעה מצד הרוכשים כאשר הדבר יתברר.

אפילו אם העברת הנכס על שם הרוכש עברה בשלום, יתכן ויבוא יום בוא הרוכש יישא בעלויות שונות בשל החריגות (הריסה, קבל רישוי). במידה והחריגות הוסתרה מעיני הרוכש הרי שהוא עלול לתבוע את המוכר על הנזקים והוצאות.

לקבל היתר לחריגות

גם כאשר בוצעה חריגה, ניתן לפעול לקבל היתר. כאשר נעשה שימוש חורג, כאשר הוקמה תוספת או בוצע שינוי חיצוני למבנה או לבניין קיים, קיימת אפשרות להגיש בקשה אל הוועדה המקומית לתכון ובניה.

6693

יש לשים לב כי תוקף ההיתר מוגבל בזמן ויש משמעות לסוג החריגה. למשל, היתר לשימוש החורג מתוכנית בניה ניתן לקבל לתקופה של לא יותר משנה.

לצורך הגשת בקשה להיתר יש להמציא אסמכתאות כגון אישור בעלת על הנכס, חתימות מכל בעלי הזכויות וכן עמידה בתנאים נוספים כגון הגשת תשריט ופרסום הדברים בעיתונות כדי לקבל התנגדויות מהציבור במידה וזה רלוונטי.

 

דילוג לתוכן