בדיקת מבנים

קיימות מספר בדיקות שיש לבצע לפני רכישת נכס חדש או יד שניה ואף לשם שמירה על תחזוקת המבנה במצב תקין לאורך הזמן.

 

הבדיקות משתנות בהתאם לצורך, סוג המבנה, גודל, שטח, מצב תחזוקתי, תקציב, השלב שבו נמצא המבנה אם מדובר בתהליך בנייה ועוד.

 

חשוב לוודא כי הבדיקה נעשית על ידי מהנדס מומחה בעל וותק וניסיון רב בתחום, אשר יוכל להנפיק בסיום הבדיקה דוח מפורט על כל ממצאי הבדיקה והערכת מצב.

 

צרו עמנו קשר להצעת מחיר עבור בדיקת מבנים
צרו עמנו קשר להצעת מחיר עבור בדיקת מבנים

 

אילו סוגי בדיקות מבנים ישנם?

במסגרת בדיקות מבנים, יש להתייחס לבדיקות שונות שאת מרביתן מבצע מהנדס בניין מומחה בתחום כגון: בדיקת בידוד טרמי, בדיקת ליקויים בבניה, בדיקת איטום, הערכת שווי נכס, בדיקה תכנונית, בדיקת איטום גגות, בדיקת גז רדון, בדיקת קרינה ועוד בדיקות נוספות רבות.

ניתן להזמין בדיקה נקודתית בהתאם לצורך של בעלי הנכס או הבניין, או בדיקה מקיפה יותר.

בבתים משותפים, נעשות בדיקות מבנים פעמים רבות לשם הערכת שווי הנכס, או כאשר מעוניינים לעשות שיפוץ כולל לכל הבניין, וצריכים לקבל אומדן עלות השיפוצים והתיקונים, במיוחד בהליכי פינוי בינוי או תמ"א 38.

חשוב כי הבדיקה תבוצע בידי איש מקצוע מנוסה, בעל וותק וניסיון בתחום זה, על מנת שהבדיקה תיעשה בצורה יסודית ומקיפה.

כיצד מבצעים בדיקות מבנים?

בדיקות מבנים נעשות בהכנת תכנית עבודה, המפרטת את סוג הבדיקה הנדרשת, בדיקה ראשונית של מצב הנכס ומשך הזמן הנחוץ לסיום הבדיקה.

ביקורת המבנים יכולה להתבצע על ידי מהנדס אחד או יותר לחילופין, על ידי איש מקצוע מתחום אחר, וזאת לפי גודל המבנה והיקף העבודה הנדרשת.

לכל סוג של בדיקה יש להתאים את הציוד הטכנולוגי הנדרש כדי שהבדיקה תבוצע בצורה מעמיקה.

בדיקת מבנים - גלאור מהנדסים

כך למשל בבדיקת ליקויי בנייה באמצעות מצלמה תרמית ניתן לזהות מקומות עם רטיבות כלואה ברצפה או בתקרה במדויק.

בסוף הבדיקה, צריכים לקבל דוח מפורט על ממצאיה.

נכון לעשות סקר מחירים לפני שמזמינים בדיקת מבנים מסוימת או כללית, שכן יכולים להיות פערי מחירים משמעותיים ביותר.

חלק מהבדיקות יש לבצע קודם שרוכשים את הנכס או מקבלים אותו מידי הקבלן שכן, רק כך ניתן יהיה למנוע תקלות בלתי צפויות, הוצאות כספיות ועוגמת נפש.

בדיקות מבנים, נעשות בשלבים השונים, של חיי הנכס: בתהליך הבנייה, עם סיומה, לפני שיפוץ, לפני מכירה נכס או קניית נכס.

בדיקות המבנים צריכות להיעשות רק על ידי בעל מקצוע מוסמך, עם מומחיות בתחום הבדיקה והמלצות מלקוחות.

חשוב לבחור איש מקצוע העושה שימוש במכשור טכנולוגי מתקדם לקבלת תוצאות בדיקה מדויקות יותר.

בדיקת מבנים – מהלך חשוב וחיוני

בדיקת מבנים עשויה לכלול קשת רחבה של פעולות ולהידרש בשלבים שונים, למשל כדי לוודא לאורך זמן את רמת התחזוקה של המבנה, לפני פרויקט שיפוץ של בית משותף, או לפני שקונים דירה מיד שנייה או ראשונה. בכל מקרה, חשוב מאוד שהבדיקות יבוצעו על ידי מהנדסים מומחים שבאמתחתם ניסיון רב, ושבסופה של הבדיקה תקבלו לידיכם דוח המתייחס לכל הממצאים, הליקויים והמלצות לדרכי התיקון האפשריות.

כמה מילים על הבדיקות הנדרשות

כאמור, כאשר מדברים על בדיקת מבנה מתייחסים לבדיקות שונות הקשורות לשלב בו הוא מצוי (בנייה, נכס קיים), לשטחו, סוגו, מצב התחזוקתי, וכן ישנו שיקול מבחינת התקציב העומד לרשות הלקוח. לבדיקות אלו יש משמעות גדולה ביותר בנכסים מסוגים שונים ובמטרות שונות. כך לדוגמא, באמצעות בדיקה זו הנערכת לפני חתימה על חוזה מכר ברכישת דירה מקבלן או מייד שנייה, ניתן לקבל תמונת מצב מהימנה, אובייקטיבית ומפורטת לגבי בעיות וליקויים של לתקן בנכס. בין היתר, ניתן לבצע בדיקות איטום, בדיקות של ליקויי בנייה, בדיקות תכנוניות, בדיקות קרינה, בדיקות של הבידוד התרמי, וכיוצא בזאת. ניתן להבין, אם כן, שהבדיקות עשויות להתבצע על ידי מהנדסים מומחים מתחומים שונים בהתאם לנדרש, בין אם בדיקה מקיפה או נקודתית.

במקרה של רכישת נכס, הדוח שמתקבל בסיומה של בדיקת מבנים מאפשר לקבל החלטות מושכלות, למשל להוריד את המחיר מול המוכר, להתנות את החתימה על החוזה בתיקון הליקויים, או לוותר על העסקה. בכל מקרה מדובר בצעד חשוב ואף חיוני המבטיח כי הסכומים הגבוהים שישלם הקונה יקבלו תמורה הולמת, והוא אף עשוי לחסוך לו ממון נכבד. במקרה של בית משותף, לא פעם מבוצעת בדיקת מבנה לצורך הערכת שוויים של הנכסים, וגם לקבלת אומדן של תיקונים ושיפוצים (למשל בפרויקטי התחדשות עירונית).

בדיקה על ידי מומחה

כאמור, הבדיקות עצמן חייבות להיעשות על ידי בעל מקצוע מומחה בתחום, וכדאי גם לקבל עליו המלצות מלקוחות שזכו לשירותיו בעבר. מומחה כזה יגיש לכם בתחילה תוכנית סדורה הכוללת פירוט של הבדיקות המבוקשות, בחינה מקדימה של הנכס והערכת זמן מדויקת עד לסיום הבדיקות. לאחר מכן, איש המקצוע יבצע את הבדיקות הנדרשות באמצעות ציוד טכנולוגי המעניק תמונה מעמיקה ומהימנה, כגון מצלמות תרמיות לאיתור נזילות נסתרות וכלואות. לבסוף, המהנדס מוציא תחת ידיו את הדו"ח המסכם שבו ניתן לעשות שימוש לצרכים שונים שתוארו לעיל, לרבות שימוש בערכאות שיפוטיות במקרה הצורך.

להזמין את הבדיקה מגורם אמין ומנוסה

חברת גלאור מהנדסים ויועצים מתמחה כבר יותר משני עשורים בתחום בדיקת מבנים ובהכנת חוות דעת שהינן כבילות גם בבית המשפט. על לקוחות החברה נמנים אנשים פרטיים וגורמים מוסדיים מכל רחבי ישראל, ביניהם עיריות, רשות החשמל, רשות העתיקות, וועדים בבתים משותפים, בתי המשפט, המשטרה, רשם המקרקעין, משרד המשפטים, ועוד הרשימה ארוכה. מייסד ומנהל החברה, מר צביקה כהנא, מבצע בקרה אישית על כל תהליכי הביקורת והכנת חוות הדעת, ומלווה את הפרויקטים השונים לכל אורכם.

בין היתר, החברה מבצעת בדיקות בדק בית המיועדות לגלות בעיות שונות וליקויי בנייה של נכסים, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות על ידי מהנדסים ויועצים מהשורה הראשונה. ביכולתה לאתר ליקויי בנייה גלויים ונסתרים מכל הסוגים באמצעות בדיקות מקיפות ויסודיות בדירות ישנות וחדשות. כמו כן, החברה אמונה על ביצוע בדיקות לאיתור נזילות מכל סוג ובכל נכס. מדובר בבדיקות שיכולות למנוע נזקים חמורים לאיכות החיים, לתכולת הדירה ואף למבנה עצמו, אותן מבצעים עם ציוד רגיש ומיוחד. בנוסף לכך, מהנדסי הקונסטרוקציה של גלאור מלווים תהליכי בנייה של מבנים שונים ומעניקים מענה מקיף ויסודי לביקורת בנייה בכל שלב ושלב.

דילוג לתוכן