שיקום מבנים

שיקום מבנים, זהו ענף מקצועי, הכולל שיפוץ חיצוני, עבודות תמיכה וחיזוק הקונסטרוקציה, היסודות ושיקום המבנה גם בטכניקות מתקדמות.

בתהליך השיקום של כל פרויקט לוקחים חלק אנשי מקצוע רבים, כאשר המטרה היא לבצע שיקום ארוך טווח, אשר יאפשר שימוש בטוח במבנה, שינוי המראה ומצב הנכס, כמו גם להוות גורם משמעותי בעליית שווי ערך הנכס.

צרו קשר עוד היום לפרטים נוספים
צרו עמנו קשר לשירות חיזוק ותיקון מבנים מסוכנים

 

כיצד נעשה הליך שיקום מבנים?

 

שיקום של מבנים, הינו הליך שמצריך היערכות תקציבית, תכנית עבודת מפורטת ושילוב פעולה עם מספר אנשי מקצוע מתחומים שונים. ניתן לומר כי קיימים כמה סוגים עיקריים של שיקום מבנים:

הראשון – שיקום חיצוני של מבנים אשר כולל בין היתר: צבע, חיפוי, טיח, הוספת אריחים ועוד.

סוג שני – שיקום וחיזוק אלמנטים בבניין – שימוש בטכניקות שמיועדות לשקם סדקים ביציקות הבטון, בחינת יכולת העמסה של יסודות, תקרות וכדומה.

סוג שלישי – שיקום בטונים, קונסטרוקציות וברזלי זיון ותמיכה – במסגרת שיקום זה, מתמקדים בטיפול ביסודות ועמודים אשר נפגעו מבלאי או כתוצאה מעבודת בניה לקויה, בחלודה בברזלי זיון, תיקונים בבטון ברבדים שונים.

בכל ההליכים הללו, יש צורך בפיקוח צמוד ויסודי של מהנדס בניין, בעל ידע וניסיון

בתחום שיקום המבנים בכל השלבים.

 

מתי נעשה שיקום מבנים?

 

ישנם מספר מצבים שבהם מהנדס קונסטרוקציה מודיע שיש צורך לבצע שיקום מבנה:

בהליכי פינוי בינוי – מצב שבו קיים מחליטים להרוס מבני מגורים ישנים ולבנות תחתם מבנים חדשים.שיקום מבנים - גלאור מהנדסים

בתכנית תמ"א 38 – תכנית מתאר לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה, שמטרתה לחזק מבנים ישנים מאוד בתמיכה וחיזוק היסודות ושיפוץ המבנה חיצונית ופנימית.

בנוסף, ישנם מבנים עם בלאי, או שעבודת הבנייה נעשתה באופן רשלני המצריכים שיקום מקצועי.

שיקום המבנים, עשוי להיות גם לשם העלאת שווי המבנה, במיוחד כאשר מדובר באזור שבו מוקמים בניינים חדשים לגמרי, ויש צורך לשפץ את המבנים הישנים ולהשוות את ערכם.

בכל שלב שבו נעשה שיקום המבנים, חשוב לוודא כי קיים פיקוח מקצועי, וכי עבודות השיפוץ נעשות בהתאם לכל התקנים המחייבים בתחום, בשימוש בטכנולוגיה מתקדמת, כך שהשיקום ישמור על רמתו ואיכותו לאורך זמן.

שיקום מבנים, זהו הליך שבו מחזקים, משפצים, ותומכים בנכס קיים, בהתאם למצבו, לצורך ושלב שבו נמצא הנכס מבחינת בלאי, שנים ותחזוקה.

המטרה שבשיקום הוא לחזק את הנכס ולאפשר מגורים בטוחים יותר, כמו גם העלאת שווי הנכס.

יש לוודא כי עבודת השיקום נעשית על ידי בעלי מקצוע מומחים בתחום, בעלי ידע, ניסיון וותק בשיקום מבנים, על סוגיו השונים.

שיקום ושיפוץ מבנים מיועד בעיקר עבור בניינים ישנים שזקוקים לעבודות תחזוקה, בניינים שנועדו לצורך שימור, מבנים רעועים שזקוקים לחיזוק יסודות ותשתיות. בניינים רבים נפסלים לשימוש כי אינם בטיחותיים, מדובר על בניינים שלא תוחזקו במשך שנים רבות או בניינים שנבנו בשיטות ישנות. בעיות שונות במבנים יכולות לבוא לידי ביטוי בסדקים חיצוניים בקירות, סימני חלודה על המבנה ועוד.

כדי להימנע ממצב של קריסת מבנה יש צורך בביצוע עבודות שיקום מבנים בהקדם האפשרי, טרם ביצוע העבודות יש צורך בפינוי של דיירי הבניין. במקרים מסוימים ולאחר בדיקות עמידות, ייתכן ויהיה צורך בהריסת הבניין ובנייתו מחדש.

במקרים מסוימים יש צורך בשיפוץ חיצוני של הבניין, על מנת להקנות לו חזות אסתטית, כמו כן ייתכן ויהיה צורך בשיפוץ הקונסטרוקציה הפנימית של המבנה. שיקום מבנים יכול לשפר את איכות החיים של דיירי הבניין בצורה משמעותית, בין אם הדיירים מעוניינים לגור במבנה או שהוא מיועד  לצורך מכירה או השכרה, בכל מקרה שיקום המבנה יעלה את ערך הנכס. שיקום מבנים מתאים למבנים פרטיים וציבוריים כאחד.

שימור מבנים

שיקום מבנים מיועד למטרות שונות כגון מניעת מצבי סיכון אפשריים ומניעת קריסת הבניין, עם זאת, ישנם מצבים שבהם יש צורך בביצוע עבודות שיקום מבנים לצורך שמירת המראה המקורי של הבניין, מדובר על בניינים שיש להם חשיבות היסטורית, ערכית או תרבותית.

מי מבצע שיקום מבנים?

שיקום מבנים מתבצע על ידי יוזמה של המועצה המקומית או של העירייה. כמו כן ישנם יזמים שונים שיש להם בעלות פרטית או מסחרית על מבנים מסוימים. שיקום מבנים כולל בתוכו תכנית שיפוץ כולל לבניין בהתאם לצרכים ולמצב הבניין, כמו כן ייתכנו עבודות נוספות כגון החלפת תשתיות מים, מערכות חשמל, החלפת ריצוף, החלפת צנרת ועוד. כמו כן עבודות חיזוק המבנה באופן שיהיה בטוח וראוי למגורים, שיפוץ של בניין רעוע שאינו יכול לעמוד במצבים כגון רעידות אדמה או רטיבות שעלולה לגרום לנזקים מתמשך, שינוי החזות החיצונית של הבניין. כאשר מעוניינים בשיקום מבנים יש לפנות לקבלן שיקום מבנים ולמהנדס לצורך בדיקת חוזק הבניין.

 

דילוג לתוכן