איתור רטיבות – כיצד מבצעים ומדוע חשוב?

איתור רטיבות הוא שירות חיוני הנדרש במקומות ובמצבים מגוונים, החל בנזילות בבית ודירות, דרך מעבר לדירה חדשה, ועד למוסדות ובתי עסק מכל המגזרים. אכן, רטיבות היא בעיה נפוצה למדי שיכולה להופיע למשל עקב פיצוץ בצנרת, סתימות, חלקים של הצנרת שהתבלו, חדירות מי גשמים דרך הגג ולאורך הקירות, נזילה שמקורה בבעיות איטום, נזילות מחדר האמבטיה והשירותים בדירה שמעל וישנן סיבות נוספות.

במקרים אלו ישנה חשיבות גדולה לאיתור מקור הרטיבות ולטיפול בבעיה בהקדם. ללא טיפול הולם הבעיה תלך ותחמיר לאורך זמן ואף אם לא תחמיר מבחינת כמות הרטיבות, הרי שבוודאי הנזקים שלה יחמירו וישפיעו לרעה על איכות החיים ועל התכולה והמבנה. מצד שני, איתור מקור רטיבות אינו תמיד פעולה פשוטה ויש מצבים בהם נדרשת התערבות מקצועית.

כיצד מאתרים רטיבות?

איתור רטיבות בקירות או בכל חלק אחר של המבנה, מתחיל בהתבוננות פשוטה. ייתכן שתראו כתמים ירוקים או חומים על הקירות, ייתכן שתראו כתמים רטובים, ייתכן שהטיח ייסדק ויתקלף דווקא במקום מסוים, ייתכן שממש תשמעו טפטוף, שתריחו עובש וכדומה. יחד עם זאת, לעיתים ישנו חשד לרטיבות (למשל הריח, או התקלפות טיח בלי סימן נוסף), ולעיתים קרובות גם אם ברור שישנה רטיבות לא ברור מהו מקורה. 

אכן, במקרים רבים מקור הרטיבות הינו סמוי מהעין, למשל בצנרת העוברת בתוך הקיר, וכמובן שלא ניתן לטפל בבעיה באופן מקצועי מבלי להגיע היישר אל המקור שלה. עד לפני מספר שנים, הדרך היחידה להגיע אל מקורות הרטיבות הייתה להסתמך על חוש הראייה והשמיעה, על תחושות הבטן של איש המקצוע שהגיע אליכם, ולאחר מכן על כלים גסים לשבירת קירות, הסרת אריחים, שבירת רצפות וכדומה. מדובר היה בעבודות יחסית מאסיביות רק על מנת להגיע אל הנזילה, שלעיתים התיקון שלה היה מינורי אך נחוץ. עבודות אלו בפני עצמן גרמו לנזקים בלתי מבוטלים למבנה, והיו כרוכות בהוצאות גבוהות למדי – הן על העבודה עצמה והן על תיקון הנזקים.

לעומת זאת, בימינו המצב שונה לחלוטין וישנם כלים המאפשרים להקטין למינימום ואף להימנע לחלוטין מנזקים מיותרים. כך לדוגמא, איתור רטיבות המבוצע על ידי בעלי מקצוע עשוי לכלול פרוטימטר, מכשיר ייעודי המסוגל לזהות לחות גם באזורים סמויים מהעין, דבר המכוון באופן ממוקד אל מקור הרטיבות. דוגמא נוספת היא מכשיר הנקרא קורלטור שהינו רגיש באופן מיוחד לרעשים ויודע לזהות את מקור הנזילה על ידי "האזנה" גם לטפטופים קלים. וכמובן, המכשיר הנפוץ והיעיל ביותר הוא המצלמה התרמית.

מדובר במצלמה שיודעת לקלוט את אורכי הגל השונים שנפלטים על ידי עצמים המצויים בסביבה המצולמת. כך למשל, היא יודעת לקלוט ולתרגם לצבעים שונים מקומות יותר חמים או חפצים יותר קרים, כמו גם את אורכי הגל המאפיינים רטיבות. זוהי מצלמה קטנה המורכבת בקצהו של סיב, מעין צינור ארוך ודק שאותו ניתן להחדיר למקומות שונים שהעין אינה יכולה לצפות בהם. לדוגמא, ניתן ליצור חור קטן בקיר או להחדיר את הסיב לאורך הצנרת, וכך להתקדם הלאה ולקבל תמונה מתמדת של הסביבה על הטמפרטורות שלה, עד שמגיעים למקום בו התמונה איננה מה שהיינו מצפים למצוא במצב תקין. זהו מקור הרטיבות ואותו צריך לתקן. כעת, בעל מקצוע של חברתנו המבצע את איתור הרטיבות יכול להסביר לכם את משמעותו, מה יידרש על מנת לתקנה, ולתת הערכה של עלויות צפויות של התיקון.

למה כל כך חשוב לאתר רטיבות בזמן?

רטיבות בבית, בדירה או בעסק יכולה לגרום למפגעים שונים, שכאמור הולכים ומחריפים עם הזמן. כך למשל, מוקדי רטיבות מהווים כר מצוין להתפתחות חיידקים ונגיפים העלולים לסכן בעיקר ילדים וקשישים, ובנוסף פרטיות, עובש וטחב המתרבים בסביבות לחות עלולים לייצר חומרים שאינם טובים למערכת הנשימה. בתוך כך, אורגניזמים אלו עשויים לייצר ריחות לא נעימים המחלחלים אל אוויר הבית ונדבקים לרהיטים, מה שכמובן מפריע לאיכות החיים. 

מלבד הבריאות ואיכות החיים, רטיבות שאינה מטופל עלולה לפגוע בריהוט ותכולה, בעיקר ממה שעשוי מעץ, כאשר תיקונים עלולים להיות יקרים. בנוסף לכך הצנרת עצמה יכולה להינזק עקב היווצרות חלודה החלשה של חיבורים, דבר שיכול בהחלט להוביל להחמרה בנקודות שונות לאורך הצנרת. מעבר לכך, במקרים חמורים במיוחד הרטיבות עלולה להגיע עד כדי פגיעה בחלקים יותר חשובים ויסודיים של המבנה, ולעיתים לגרום להצפות הקשורות להיחלשות הצנרת וחלקיה.

הפגיעות יכולות להתבטא בעוד מישורים רבים, החל בבעיות שנוצרות מול השכנים הסובלים גם הם מהרטיבות ולא ברור היכן מקורה, ועד למפגעים אסתטיים על הקירות. כל אלו ועוד מסתכמים לא רק בהוצאות יקרות אלא יכולים גם להשפיע על ערכו של הנכס. כך למשל, כאשר מבוצע משא ומתן על רכישת דירה, ישנה משמעות גדולה לאיתור רטיבות ומקורותיה, מה שיאפשר לקונים לדעת שקיבלו תמורה הולמת לכספם. במקרה הצורך, ניתן להיעזר בדו"ח שלאיש המקצוע על מנת לדרוש את תיקון הנזקים כתנאי למכירה, או את הפחתת עלות התיקונים המוערכת מהסכום שישולם עבור הנכס.

דילוג לתוכן