איתור רטיבות במרפסת

איתור רטיבות במרפסת – כיצד הוא מתבצע?

מרפסות של בתים ודירות הם מהאזורים המועדים ביותר לבעיות רטיבות אשר מקורן בין היתר בכשלי איטום, וכן במרכיבים שונים של המרפסת כגון נקודות חשמל, עמודים של פרגולה, מרזבים וכדומה. המהנדסים והיועצים של חברת גלאור מהנדסים יבצעו עבורכם איתור רטיבות במרפסת וימליצו על התיקונים הנדרשים, אשר יפתרו את הבעיה בצורה יעילה ולטווח ארוך.

הבעיות שיוצרת רטיבות במרפסת

בראש ובראשונה, רטיבות מרפסת פוגמת באיכות החיים, כלומר ביכולת ליהנות ממפרסת יבשה אשר בה אתם שוהים ומארחים. הרטיבות שנוצרת בעיקר בחודשי החורף עם בוא הגשמים, מייצרת גם לחות הנוטה לחלחל אל הבית כולו עם תנועת האוויר הטבעית ועם פעולתם של מזגנים, דבר שאינו בריא לבריאות ועלול לגרום לבעיות נשימה שונות. כמו כן, הרטיבות והלחות מייצרות כר פורה להיווצרות עובש, פטריות וחיידקים, וגם אלו כמובן אינו טובים במיוחד לבריאות. מעבר לכך, הרטיבות במרפסת מייצרת פגמים אסתטיים העשויים להתבטא בכתמים חומים, ירוקים וצהובים, בהתקלפות של טיח וצבע, בקעים וסדקים, בעוד הרטיבות הולכת ומתפשטת על התקרה, על הקירות, ליד הכניסה אל ריצוף המרפסת ועוד. לבסוף, רטיבות במרפסת גם בהחלט עלולה לייצר בעיות מול השכנים מהקומה שלמטה, הסבורים כי כשלי האיטום במרפסת שלכם יוצרים בעיית רטיבות גם בדירה שלהם. יש לציין כי רטיבות שאינה מטופלת לא נוטה להסתדר מעצמה, אלא להיפך – היא נוטה להחמיר עם הזמן ולכן אתם עלולים להזדקק לתיקונים נרחבים, מורכבים ויקרים יותר. על כן, רצוי לפנות אל מאתר רטיבות במרפסת בהקדם האפשרי, אפילו כאשר מתעורר חשד קל לפני בוא החורף.

מדוע נגרמת רטיבות במרפסת

רטיבות במרפסת יכולה להיגרם עקב גורמים שונים כגון כשלי באיטום של הגג השטוח וכשלים באיטום המרצפות. כמו כן, לעיתים קרובות מתקיימים ליקויים באיטום של קירות חיצוניים וסדקים שנוצרים בהם. בנוסף, היא להיגרם בגלל מרזב סתום או בלתי תקין, אשר המים מחלחלים ממנו אל שכבת האיטום ואל התקרה של הדירה, והיא יכולה להיגרם גם בגלל רטיבות של היציקה שליד המפתח ממנו יוצאים לגג ליד המדרגות. יכולים להיות גורמים נוספים לרטיבות זאת, כמו למשל חלחול של מים דרך שכבות האיטום במקום שבו עוברות תשתיות שונות של מיזוג, חשמל, תקשורות או תוספות שונות שבוצעו כגון פרגולות.

כיצד מאתרים נזילות במרפסת

לא פעם הרטיבות במרפסת ניתנת להבחנה בצורה פשוטה למדי, למשל על ידי זיהוי בעין של כתמי רטיבות המופיעים באזורים שונים שלה, כתמים, בקעים וקילופים, ואפילו טפטופים ברורים. יחד עם זאת, במרבית המקרים הסימנים החיצוניים אינם יכולים לגלות בצורה ברורה וודאית היכן בדיוק מתקיים הכשל. לכן, כאשר מגיעים המהנדסים והיועצים שלנו לביצוע איתור נזילות במרפסת, הם מתחילים עם הסימנים הגלויים, מסתמכים על ניסיונם הרב שעוזר לכוון אל מקורות הבעיה האפשריים, ובהמשך נעזרים באמצעים מתקדמים כמו פרוטימטר ומצלמה תרמית. מדובר באמצעים המסוגלים לתת תמונה של מצב הלחות והרטיבות באזורים שונים של מרכיבי המרפסת שאינם גלויים לעין. כך ניתן לזהות את מקומות הרטיבות העיקריים וניתן להמליץ על פעולות התיקון המתבקשות.

מלבד היכולת לזהות את המצב במקומות נסתרים, היתרון של שימוש בכלים אלו הוא שאין צורך לבצע עבודות פירוק מורכבות ומלכלכות רק לצורך הזיהוי, אשר התיקון שלהן יהיה יקר. יחד עם זאת, ראוי להסביר כי דווקא בכל הקשור למרפסות, לעיתים קרובות לא ניתן להסתפק בפתרון קטן ונקודתי, והפתרון לטווח הארוך יהיה חידוש של כל שכבת האיטום של המרפסת.

דילוג לתוכן