נזילה בתקרה

יש טפטוף בלתי פוסק מתקרת המבנה? לא יודעים כיצד לאתר את הנזילה לפני שיגרם נזק נוסף? מחפשים את עזרתו של מהנדס מומחה לאיתור נזילות?

חברת גלאור מהנדסים כאן לשירותכם!

חברתנו מספקת שירותי בדק בית וביקורת ליקויי בניה ברמה הגבוהה ביותר. מהנדסי חברת גלאור יאתרו עבורכם נזילה בתקרה תוך שימוש בכלי העבודה החדישים ביותר למניעת נזק מיותר!

צרו קשר לשירות איתור נזילות מהתקרה
צרו קשר לשירות איתור נזילות מהתקרה

חזרה לקטגורית איתור נזילות

התקרות והגגות הם האזורים רגישים ביותר לנזילות במבנה, במיוחד בעונת החורף, מאחר שהם חשופים לנזקי ופגעי מזג האוויר.

דרכי טיפול ומניעה לתקרה

שירות איתור נזילה בתקרהלא אחת התרחשו תקריות מצערות של קריסת הגג, דבר שגרם לחבלות של הדיירים ולכן, חשוב מאוד לבדוק את יציבות הגג, לפני שמתחילים לנסות לאתר ולפתור את הנזילה בו.

איש מקצוע מנוסה, יידע לחזק את הגג וליצור אזור עבודה בטיחותי עוד לפני שייגש לטפל בליקוי ובנזילה עצמה.

איתור ממוקד ומדויק של מקור הנזילה והגורמים לה לא רק יפתור את הנזילה הנוכחית אלא גם יאפשר לסייע באיתור מוקדים שעשויים להיות בעייתיים בעתיד.

כיצד מתבצע הטיפול בתקרה בה יש נזילה?

נזילה מהתקרה מטופלת בדרך כלל על ידי מריחה של שכבת זפת או חומר איטום אחר, שמספיק לזמן קצוב.

בדיוק מהסיבה הזאת, הרטיבויות והנזילות חוזרות על עצמן, גם במקרים בהם החורף הקודם הסתכם בזרזיף קל של שבועיים בלבד.

המחיר שאיש המקצוע דורש, עשוי להעיד במקרים רבים על איכות הפעילות ולכן אל תסכימו ישר על ההצעה הזולה ביותר.

כיצד מתרחשת תופעה של התנפחות בתקרה וכיצד נוכל לטפל בה?

התנפחות תקרות הינה תוצאה ישירה של נזילה והיא דורשת טיפול בנוסף לטיפול הראשוני באיתור וסתימת הנזילה.

תקרות שהתנפחו יביאו להתפוררותה לרצפת הבית, שזו תופעה לא נעימה ולא בריאותית – פרט שרבים מזניחים וחשוב מאוד לטפל.

אגב, ניתן לבצע טיפול מונע נגד התנפחויות תקרות ולא להמתין למקרה ותהיה נזילה.

האם קיים טיפול מונע?

טיפול מונע שמתבטא בבדיקה של בדק בית ואיתור מפגעים באזור הגג והמעטפת החיצונית של הבניין, המרזב העליון והצנרת החיצונית – כל אלו גורמים לנזילות וכפועל יוצא מזה התנפחויות בתקרה שיובילו ברוב המקרים להתפוררותה.

בחברת גלאור יאתרו את מקור הנזילה ויטפלו באופן יעיל אשר יתרגם את עצמו לשנים ארוכות של יובש.

נזילה מהתקרה יכולה לקרות מסיבות שונות. חשוב לאתר את מקום הנזילה כדי לטפל בה בצורה אפקטיבית ומהירה. נזילה מהתקרה יכולה לקרות בבניין משותף, הסיבה לנזילה יכולה להיות איטום גג שלא בוצע כמו שצריך או שיש צורך לחדש אותו, סיבה נוספת היא נזילה מדוד מים שיש לתקן בדחיפות. במידה והדירה שבה יש נזילת מים היא דירה בקומה שנייה של בניין מגורים משותף, מדובר בסיטואציה מעט יותר מורכבת כי ייתכן שיש נזילה בצינור המים של הדירה העליונה.

בדיקת 'בדק בית'

המים שנוזלים מן הצנרת הפגומה מחלחלים מתחת לריצוף הבית, הם נאגרים שם עד להיווצרות הדליפה. במקרים שבהם יש נזילה מהתקרה יש לפנות לחברה מקצועית המבצעת בדיקת 'בדק בית' מדובר בבדיקה של מהנדס מומחה ומטרת הבדיקה היא לאתר ליקויים שונים הקיימים בדירה, כגון בעיות בתשתיות חשמל, אינסטלציה, צנרת המים, ריצוף, סדקים או שברים בקירות הבית, איטום הגג ועוד.

איך לזהות את מקור הנזילה בתקרה?

הטיפול בנזילה בתקרה שמקור שלה מגיע מהדירה העליונה מצריך עבודה מקצועית הכוללת הסרת הריצוף של הדירה העליונה כדי לאתר את מקור הנזילה, טיפול בנזילה לאחר מכן יש לבצע תהליך של ייבוש השטח וריצוף מחדש. תיקון נזילות מים בתקרה יכול להימשך זמן, בדרך כלל כמה ימים עד שחוזרים לשגרת היומיום. חשוב לדעת שנזילה מהתקרה דורשת טיפול מיידי ואין להתעכב, מאחר שכל עיכוב עלול לגרום לנזק חמור יותר.

יש לקחת בחשבון את העלויות הכרוכות בהמתנה עד לטיפול בנזילת המים בתקרה. חשבון המים יהיה גבוה יותר ביחס לממוצע מאחר שהרבה מאד מים התבזבזו לחינם, כמו כן הצטברות של מים למשך פרק זמן ארוך עלולה לגרום לפגיעה בטיח, בריצוף ובחול שנמצא מתחת לריצוף. כמו הרטיבות בקירות עלולה לגרום להתפתחות של עובש (פטרייה שחורה בקירות או בתקרה), מדובר על סכנת ממשית, מאחר שעובש בקירות גורם לבעיות נשימה קשות ולבעיות בריאותיות כגון קוצר נשימה, אלרגיות, פריחות בעור, נזלות ועוד. כמו כן ככל שמזניחים את הבעיה במשך הזמן גם ההוצאות הכספיות עולות ויידרש תיקון נרחב יותר של המצב. על מנת לטפל בנזילת מים באופן מיידי יש לפנות בהקדם האפשרי לאינסטלטור המומחה לתיקון נזילות מים מהתקרה.

במידה ונזילת המים מגיעה מהשכנים בדירה העליונה, חשוב מאד לפנות אליהם בהקדם האפשרי וליידע אותם על המצב. לאחר מכן חשוב לדבר איתם בצורה מכבדת ולהסביר שיש צורך בטיפול הבעיה בהקדם האפשרי, כמו כן יש לסגור במהירות האפשרית את הברז הראשי, מדובר במקרים בהם יש דליפה שעלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לבית כגון הצפת מים.

טיפול בנזילה מהתקרה

זיהוי של סימני רטיבות שמגיעים מהתקרה הוא השלב הראשון לטיפול בנזילה בתקרה. ניתן לזהות נזילה על ידי סימנים כגון טיח שהתנפח, סיד מתקלף וכדומה. יש לבדוק את הגג של הבניין ולנסות לאתר את נזילת המים, ייתכן שנזילת המים נגרמה כתוצאה מפיצוץ בצנרת המים או כתוצאה מחדירה של מי גשם מהגג אל תוך הבית.

 

אינסטלטור יוכל לבצע בדיקה יסודית וקפדנית לאיתור הנזילה בבית, בתחילה האינסטלטור יבדוק את מקור הנזילה כדי למצוא פתרון לבעיה. כיום ישנו ציוד טכנולוגי מתקדם לאיתור נזילות, על ידי שימוש במצלמה תרמית. מדובר במצלמה מיוחדת שלוכדת תמונה שבה מופיעים האלמנטים שצולמו על פי הטמפרטורה שלהם, המצלמה פועלת על קרן אינפרה אדום, התמונה שנוצרת מציגה טווח של צבעים. כאשר הצבע הכחול מעיד על האזורים הקרים יותר ואילו הצבע האדום מציג את האזורים החמים יותר. איתור הנזילה מבוצע בהתאם לפענוח של התמונה.

לאחר זיהוי מקור הנזילה בתקרה, יש צורך בהסרה של המרצפות בנקודה המסוימת בה אותרה הנזילה, האינסטלטור מחליף את צינור המים ומחבר אותו לקו המים.

נזילות בתקרה עלולות להתרחש גם בתקרות אקוסטיות (תקרות שנועדו לחסום חדירה של רעשים), חשוב לדעת שתקרה אקוסטית עלולה להיפגע בצורה משמעותית במידה ומתרחשת נזילת מים, חשוב לאתר את מקור הנזילה בהקדם האפשרי כדי למזער נזקים עד כמה שניתן, במידה ואותרה נזילה מומלץ לסגור את ברז המים הראשי עד להגעת האינסטלטור לבית הלקוח. יש ליצור קשר עם אינסטלטור מומחה לאיתור נזילות, לאחר הטיפול בנזילה מומלץ לבצע איטום הגג בצורה מקצועית.

שיטות נוספות לאיתור נזילות

מצלמת סיב אופטי

קיימות שיטות נוספות לאיתור נזילות מהתקרה, כגון שימוש במצלמת סיב אופטי. מדובר על שיטה שנועדה לזהות ולאתר רטיבות ונזילות, סיב אופטי נועד לצורך החלפת כבל הנחושת שנועד לאיתור נזילות. מצלמת סיב אופטי מספקת תאורה ושידור של איכות תמונה טובה לצורך איתור נזילות. כיום אינסטלטורים רבים משתמשים במצלמת סיב אופטי לצורך איתור מקורות נזילה והשימוש במצלמה זו הפך להיות די נפוץ. סיב אופטי הוא גמיש במיוחד ולכן הוא מתאים לצורך בדיקת הצנרת מבלי לגרום נזק לריצוף.

השימוש במצלמת סיב אופטי מיועדת בעיקר לבעיות של נזילת מים כאשר יש צורך בבדיקת הצנרת, או במקרים בהם יש סתימה בביוב שחוזרת על עצמה ואין אפשרות לאתר את מקור הבעיה, כמו כן משתמשים במצלמת סיב אופטי בסיטואציות שבהן יש צורך להחדיר את הסיב לתוך צינור המים כדי לאתר את מקור הנזילה, מדובר בעיקר במקרים בהם לא ניתן לאתר את מקור הנזילה מהצד החיצוני של הצנרת, כמו כן משתמשים במצלמת סיב אופטי כאשר מעוניינים לראות אזורים סגורים שאין אפשרות להגיע אליהם בקלות כגון בריכות שחייה, רטיבות בקירות גבס, או במשטחים נוספים.

שימוש בגלאים

גלאי אלקטרומגנטי

כדי לאתר נזילות בתקרה ניתן להשתמש גם בגלאי קול או גלאי אלקטרומגנטי שמאתר תשתית על משלוח וקבלה של גל אלקטרומגנטי, הוא מסוגל לאתר מספר גדול של תדרים בעוצמות שונות וזה מאפשר זיהוי תשתית בעומק של עד 6 מטרים. כמו כן גלאי אלקטרומגנטי מאפשר איתור של צנרת מים, מערכות חשמליות ועוד.

גלאי קול

משתמשים בגלאי קול כאשר ישנה נזילה בשטח פתוח שבו מצלמה תרמית אינה יכולה לזהות את מקור הנזילה. כמו כן במידה ותוואי השטח אינו מאפשר לעבוד עם ציוד טכנולוגי מסוים, משתמשים בגלאי קול, השימוש בגלאי קול על מנת לאתר נזילה מיועד בעיקר לזיהוי צנרת תת קרקעית שנמצאת מתחת לפני השטח, השימוש בגלאי קול מתאים בעיקר למשטחים בנויים ונועד כדי לשמור על שלמותם.

שימוש ברובוט זעיר

שימוש ברובוט זעיר שנועד לצילום קווי ביוב ולפתיחת סתימות. ישנן מצלמות רובוטיות שניתן להחדיר לתוך צינור המים, המלצה מספקת מידע על מה שמתרחש בתוך אזור הצינור מהצד הפנימי שלו.

איתור נזילות על ידי שימוש בגז

השימוש בגז נחשב לדרך פשוטה לאיתור נזילות מים, מדובר בשיטה חסכונית ומהירה. אם בעבר היה צורך בהרמת ריצוף ושבירת קירות, השימוש בגז לצורך איתור הנזילה נחשב לשיטה מדויקת ופשוטה לביצוע. המכשיר לבדיקת הנזילה בצינור המים מכיל חיישן מיוחד שמחדיר גז (חנקן ומימן לצנרת) ובאמצעות כמות הגז שהוחדרה ניתן לאתר את מיקום הנזילה. המכשיר בנוי באופן שבו הוא מסוגל לזהות את המיקום של דליפת המים בצורה מדויקת, הוא מתאים בעיקר לאיתור נזילות בשטחים פתוחים. חשוב לדעת שהשימוש במכשיר נחשב לבטוח והגז הנפלט ממנו אינו רעיל ולא נחשב מסוכן לבריאות.

איתור נזילות על ידי שימוש במחשב (קורלטור)

הקורלטור הוא מכשיר מיוחד לאיתור נזילות בשטחים פתוחים, זו נחשבת שיטה יעילה וחסכונית לאיתור נזילות מים. הקורלטור הוא מכשיר שעובד באמצעות אלקטרודות המתחברות לקצוות הצנרת שאותה רוצים לבדוק. באמצעות מערכת המחוברת למחשב מודדים את כמות המים שדולפת מהצנרת וניתן לזהות בצורה מדויקת את המיקום שלה.

מערכת המים בכל בית צריכה לתפקד בצור תקינה על מנת לנהל אורח חיים שגרתי ללא הפרעות. יש לנו תלות במערכת המים, מערכת המים נמצאת בין הקירות הבין ריצוף הבית, חשוב לטפל בנזילות בהקדם האפשרי, כדי למנוע רטיבות שתוביל להיווצרות של עובש או של פטריה בסביבה עם רטיבות. מלבד היווצרות של עובש ישנן בעיות נוספות שעלולות להתרחש כגו התקלפות של טפטים מן הקירות, סדקים בקירות, לחץ מים נמוך, חשבונות מים גדולים מן הצפוי ועוד, במידה ומדובר במבנה ישן וקיימת התיישנות ובלאי של מערכת המים, יש צורך בדיקה יסודית ומקיפה, כדי לאתר את הבעיות הקיימות, כמו כן יש מקרים בהם עולה הצורך בהחלפת תשתיות המים במידה ונדרש. יש להזמין בדיקה מטען חברה המספקת שירותי בדיקת מבנים על מנת להימנע מהחמרה של הבעיות הקיימות במערכת המים.

יש לפנות למומחה באיתור נזילות,  או לחברה המספקת שירותי בדיקת מבנים או לאינסטלטור, הבדיקה לאיתור נזילות מתבצעת בצורה מקצועית על ידי שימוש בציוד טכנולוגי מתקדם, כגון מצלמות תרמיות, סיבים אופטיים, מחשבים ועוד. השימוש בטכנולוגיות אלו מאפשר בדיקה יסודית ומקיפה של הבעיות בצנרת המים מבלי לפגוע בקירות או בריצוף הבית. מומלץ לפנות לחברה מקצועית, אמינה, בעלת מוניטין על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר, בדיקה שנעשית על ידי איש מקצוע שאינו מנוסה עלולה לגרום לנזק ולהוצאות כספיות מיותרות, על מנת להימנע ממצב של עוגמת נפש, יש לוודא שהצוות המקצועי שמגיע לבצע את הבדיקה, יש את התעודות הרלוונטיות ואת הידע והמומחיות הנדרשת לביצוע הבדיקה בהתאם לנדרש.

 

לחצו כאן למעבר למידע אודות חדירת מי גשמים

דילוג לתוכן